face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
MOHELKA
Pravostranný přítok Jizery, do které se vlévá nedaleko Mohelnice nad Jizerou ve Středočeském kraji
Celková délka toku říčky byla kdysi přesně změřena a každý kilometr v terénu označen. Dodnes se zachovalo mnoho žulových patníků na březích říčky.
Také pramen Mohelky, resp. prameniště je označeno říčním kilometrovníkem č. 43, to je i celková délka říčky, tedy byla před její regulací na mnoha místech, např. mezi Rychnovem a Hodkovicemi. Svůj tok začíná vlastně v Dolním Kokoníně, na soutoku Mohelnice (pramenící na dvoře domu č.p. 86 pod odbočkou silnice na Krásnou, ve sníženině mezi Maršovickým 734mnm a Dalešickým vrchem 676mnm) s Kamenným potokem pramenícím v horním Kokoníně v prostoru mezi ulicemi Krkonošská, Jahodová a Letní.
V Dolním Kokoníně Mohelka nedaleko kostelíka sv. Antonína přijímá, zprava Mechový potok, jež pramení ve Vrkoslavicích, pod kaplí sv. J. Nepomuckého. V jeho povodí je i nevelké jezírko vybudované v někdejším lesoparku na okraji Kokonína.
Nedaleko pod mostkem v uličce Schovaná dodnes najdeme pozůstatky mlýnského rybníka. Odtud byla voda směřována náhonem do tzv Horního mlýna, zvaného také Simmův mlýn (Simmmühle). Budova mlýna stojí dodnes, byť již dávno neslouží svému účelu. jen pár metrů dále začínal (částečně dosud patrný) náhon do Dolního mlýna, nebo-li Kittelova mlýna (Kittelmühle), později přestavěného na brusírnu Franze Ulbricha, po válce se pak budova stala součástí n.p. Javoz, dodnes stojí (fa Termotron). Oba Kokonínské mlýny stály na levém břehu Mohelky.
Další přítok, opět zprava, je potok Studený pramenící v oblasti Dolní Dobré Vody a tvořící hranici mezi rychnovskou částí Hranice a Kokonínem.
V Pulečenském lese stojí za zmínku až ten poslední přítok (Napáječka, Napájecí potok), vlévající se do Mohelky zleva, v zatáčce silnice naproti dnes obnovenému rybníku za fa. Chemiko. Tento potok pramení na okraji lesa severně od Dalešic a zajímavostí na jeho krátkém toku je dnes zcela zarostlý rybník – zřejmě napajedlo pro zvířata.
Na druhém břehu Mohelky je dnes obnovený rybník, patřící původně k tzv. Doftmühle, což byl rychnovský Horní mlýn (Ober Mühle). Býval to druhý nejstarší mlýn v Rychnově, byl majetkem rodu Preisslerů po dvě staletí od roku 1713. Dnes najdeme na jeho místě areál fa Chemiko.
V Pulečném přitéká do Mohelky zleva potok jež dal obci jméno, tedy Pulečný (Pulečenský). Vzniká v horní části obce na soutoku Dalešického a Klíčnovského potoka.
Nedaleko pod soutokem s Mohelkou stával na levém břehu říčky Pulečenský mlýn. Mlelo se tu od roku 1711. V roce 1893 jej podnikatel Schmidt přestavěl na vodní elektrárnu. Ta dodávala první elektrický proud do Rychnova. Dodnes zde najdeme zarůstající mlýnský rybník, areál pozdější „traktorky“ dnes slouží fa Machala.
Pokračování textu připravuji.
Mohelka v Pulečenském lese
Mohelka v Pulečenském lese

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one