face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Lísek, Liska bach

Levostranný přítok Mohelky pramenící nedaleko vrcholu Kopaniny protéká sevřeným a převážně lesnatým údolím k severu. Na dolním toku jeho korytem prochází katastrální hranice mezi Rychnovem a Pulečným.
Pramen, resp. malá studánka slouží jako napajedlo lesní zvěři. Ve střední části toku se směrem ke Košovům rozprostírají podmáčené louky s bohatým výskytem bledule jarní, opačná stana údolí je suchá, na loukách roste hojně pupava bezlodyžná.
Před vyústěním sevřeného údolí před Rychnovem přetíná koryto potoka dojezdová dráha starého skokanského můstku pulečenských sportovců. Okolní prameniště jsou jímána jako zdroj pitné vody.
Pod č.p 79 v Pulečném začínal náhon vedený poměrně daleko od pravého břehu potoka mezi staveními č.p. 37, 44 a dnes také 116 jehož vody stékaly do Mohelky tzv. vodopádem pod silničkou u č.p. 37. Dodnes se zachovala pouze část náhonu.
Původní koryto potoka Lísek procházelo v Rychnovské kotlině rozlehlými močály v okolí dnešních ulic Komenského, Sokolská a v blízkosti Náměstí Míru postupně vtékal do Mohelky. Tuto situaci však změnil hrabě Valdštejn v polovině 16. století, kdy nařídil rychráři svést nejkratší cestou vody Lísku do nynějšího koryta a na uvolněném, vysušeném prostoru umožnil chudobným vystavět jednoduchá roubená stavení.
Od té doby se Lísek do Mohelky vlévá v blízkosti dnešní čerpací stanice pohonných hmot.

© Michal Vrbata 2013
Lísek

Lísek

potok protéká doskočištěm někdejšího můstku
Lísek

Lísek

Košovský vodopád
Lísek

Lísek

Erozní rýha a poškozené kořeny jednoho z přítoků od nějakého stupidního motorkáře

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one