face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg

Bezděčínský potok

Bezděčínský potok, Bösching Bach
Vodoteč pramení jihozápadně pod vrcholem Kopaniny v nadmořské výšce 640mnm. Prameniště je z větší části podchyceno jako zdroj pitné vody pro Frýdštejn. „Na svět“ přichází teprve pod opuštěnou továrnou (dříve Preciosa, ještě dříve Schmidtova brusírna), kde pod skládkou všemožného odpadu rychle spadá tzv. „Žákovým koutkem“ do údolí. Tvoří při tom katastrální hranici mezi Barborkou a Andělem Strážcem.
Pod Frýdštejmen je tok Bezděčínského potoka opět zatrubněn a setkáme se s ním až pod odbočkou do lomu, resp. pod nedalekou skládkou. U Sestroňovic napájel nevelký rybník. Další vsí na toku je Bezděčín. Zde potok přijímá první významnější přítok (pravostranný, bezejmenný).
Mezi Bezděčínem a Luhy přitéká opět zprava Kraušenský potok (Krauschen Bach) pramenící v Rydvalticích, protékající Pelíkovicemi a nedaleko pod Luhy ještě potůček Kobylka (Kobilka Bach) přitékající z Radoňovic.
Na konci svého toku Bezděčínský potok obtéká vrch Horku (398mnm) a vlévá se u Hodkovic do Mohelky.

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one