face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Želeč, Zelce, Zelletz
V hlubokém stinném údolí Želečského potoka, kterým stoupá silnice od Jizery do Mukařova, najdeme malou osadu.
Dnes zde žije trvale jenom několik obyvatel, většina domů slouží k rekreaci. V roce 1894 zde stálo 13 domů ve kterých žilo 113 obyvatel. A byly tu také mlýny.
Starší Patřičného mlýn byl vybudován po zbourání nerentabilního Habrova mlýna v Končinách v roce 1710. Jednalo se o mohutnou zděnou stavbu pod soutokem Želečského a Mukařovského potoka. Právě sem jezdili sedláci z širšího okolí mlít své obilí. Bohužel po desetiletích chátrání byla budova mlýna v roce 2007 demolována. Zůstalo mlýnské kolo (snad bude zachováno ) a vodní náhon.
Druhý mlýn, resp. Havelkova brusírna byla později postavena o něco výše, proti proudu. I ona využívala vod jak Želečského, tak i Mukařovského potoka. Její poloha už nebyla tak výhodná jako "doleního mlýna" a z Okolnice (zatáčka silnice přes Želečský potok) byl vybudován delší náhon k vodní nádrži nad brusírnou (vodní náhon je dodnes znatelný, částí protéká dosud voda, nádrž je také zachována). Brusírna vyhořela v roce 1931. Údajně na "objednávku". Havelkovi si pak postavili novou brusírnu v Příšovicích. Na místě jsou dnes pouze rozvaliny.
Nad Želečí se na levém břehu Želečského potoka nacházejí pod skalami pozůstatky nevelkého stavení, zde v lese bydlili bezzemci Nezdarovi.
V roce 1888 zapálil v Želeči Petr Hoření z Prosíčka domek, ve kterém bydlela jeho žena a čtyři lidé při tom uhořeli.
Dolní částí osady procházela stará krkolomná cesta z Turnova přes Malou Skálu do Bzí a dále do Brodu. Nevedla jako dnešní silnice podél Jizery, ale na mnoha místech stoupala vysoko nad řeku, aby se posléze k jejímu břehu zase vrátila. Tak tomu bylo i v úseku z Líšného, kde kousek za obcí stoupá cesta lemovaná několika patníky od silnice lesem do stráně. Nejvyšší bod této cesty se nazývá PATŘIČKA, v tomto případě "Velká Patřička". V dalším pokračování cesta klesá do Želeče, překračuje potok a stoupá na nižší "Malou Patřičku" a z ní pokračuje do Splzova.
Na "Velké Patřičce" můžeme posedět na lavičce, nebo z okraje skály sledovat zákrut Jizery u Splzova. K danému místu se váže také jeden příběh z dávné doby, kdy touto cestou jezdil na koni do farního kostela ve Bzí farář až z františkánského kláštera v Turnově. Při jednom z návratů ze Bzí se na tomto místě jeho kůň splašil, nebo snad jen klopýtl a už se oba řítili ze strmého srázu do Jizery. Pod skálou tehdy nevedla silnice a řeka dosahovala až pod skálu a proto se faráři nic nestalo. V turnovském klášteře byl potom dlouhá léta uchováván obraz s výjevem padajícího faráře i s koněm do Jizery.
Další příběh je z konce 2. světové války, kdy při květnovém povstání českého lidu obsadili skálu čeští povstalci. Na silnici mezi Splzovem a odbočkou do Mukařova postavili zátaras a obrněnec, který u něho musel zastavit odstřelil pancéřovou pěstí Bohumil Brož z Mukařova. Podle Jizery tehdy už žádný Němec neprošel.
V blízkosti osady najdeme ještě jednu vyhlídkovou skálu, dnes zapomenutou, která dříve nabízela skvostný pohled na Suché skály a na Jizeru u Líšného. Najdeme ji na úzkém skalním hřebeni mezi Želečí a Splzovem, nejlépe přístupnou od Huntířova přes louky Na rovni. Dnes je pohled značně omezen vzrostlými stromy.
Pod skálou, v době kdy byla vybudována silnice po pravém břehu Jizery stávala panská hospoda "Pod skálou". Ta byla známá šífaři - kořalečníky, kteří zde utráceli své těžce vydělané peníze. (Šífaři - lamači pokrývačské břidlice, jejíž bohatá naleziště se nacházela především v okolí Bratříkova, Radčic, Jílového a Jirkova)

© 2011 Michal Vrbata

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one