face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Zálesí, Hinterbusch

Osada vystavěná jižně nad Rychnovem u Jbc při staré cestě od Pelíkovic (Hodkovic n.M.) přes Pulečný a Dalešice do Šumburku a dále do Zásady.
Ještě v první polovině 19. století bylo Zálesí od Rychnova odděleno lesem – odtud tedy název osady. V roce 1843 tady stálo 20 domů. Obyvatelé se živili především zemědělstvím, výrobou bot a sklářstvím. Dnes, po hromadné výstavbě na přelomu 20. a 21. století, Zálesí prakticky splynulo s Rychnovem.
Na východním okraji osady se nachází významná křižovatka cest od Hodkovic do Držkova a od Turnova do Jablonce (dnes křižovatka ulic Smetanova a Na Zálesí). Stojí zde morový sloup sv. Prokopa z roku 1702 – nestarší nemovitá památka v Rychnově, která připomíná smrt tří členů rodiny Preisslerů z Košov, kteří tady zemřeli na mor.
Při silnici (Husova ulice) do Rychnova stojí tzv. Klingerův kříž. Připomíná loupežnou vraždu, spáchanou 29.5.1805 na Anně Marii Klingerové. V těchto místech ji vrah ubil kladivem a okradl. Později byl dopaden a odsouzen.
Osadou protéká potok (Maděrka) na které je malá zdevastovaná nádrž, u silnice do Pelíkovic se nachází dolní stanice lyžařského vleku a v sousedství sezónní hospůdka Na Zálesí.
Vede tudy Naučná stezka Manželů Jany a Josefa V. Scheybalových, starší žlutě značená cesta na Kopaninu byla zrušena (nahrazena modře značenou z Rychnova přes Liščí Jámu).
Nad osadou pěkné výhledy na Rychnov, Jizerské hory a Ještěd.

© Michal Vrbata
Zálesí oddělené od Rychnova fotbalovým hřištěm
Zálesí oddělené od Rychnova fotbalovým hřištěm
Nad Zálesím - pohled k Ještědu a Jizerským horám
Nad Zálesím - pohled k Ještědu a Jizerským horám

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one