face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Vranové II., Wranowey, Wranowy

Stará osada na pravém břehu Jizery, jižně pod skalním hřebenem Vranovských skal, byla založena na tehdejších církevních državách v průběhu 13. století. Tehdy zde, uprostřed černých lesů v údolí obklopeném divokými skalinami stálo jen několik chalup prvních osadníků, dřevařů a zemědělců.
Údolím tehdy vedla (až do roku 1759) jen bídná cesta nad pravým břehem řeky, jednou prudce sestupovala až k jejímu břehu, jindy zase prudce stoupala vysoko do stráně. Tuto cestu zde křížila další, vedoucí od hradu Frýdštejna a původní osady Zásady, ve Vranovém přebrodila Jizeru a pokračovala do kraje pod Kozákovem.
Jak léta plynula osadníci postupně odlesnili a zemědělsky obdělávali všechny dostupné pozemky. Také na druhém břehu Jizery se usadili lidé (Vranové I.)
Kolem roku 1425 postavil Heník z Valdštejna na skalním hřebeni hrad, kterému osada dala jméno – Vranov.
Někdy v 17. století byl v osadě vybudován poplužní dvůr (U Nejedlů), později Dolanského statek č.p.1. Jan Dolanský nechal v roce 1844 u statku zřídit kříž s reliéfy P. Marie Bolestné, sv. Jana Nepomuckého a sv. Kateřiny.
Starou cestu přes skály nahradila v roce 1759 nová, vedoucí po pravém břehu Jizery, když se podařilo vylámat skálu pod dnešní vyhlídkou Belveder (Zahrádka). V roce 1848 byla postavena z Turnova k hostinci Na Labi nová silnice, která byla v 70. letech 20. století rozšířena do dnešní podoby.
Do roku 1927, kdy se ves Vranové II. osamostatnila, spadala pod vzdálenou rychtu v osadě Borek vysoko ve skalách. Faru měli místní až v Jenišovicích. Od roku 1953 je Vranové II. součástí „velké“ Malé Skály.
Významnou stavbou ve Vranovém II. byl Vranovský mlýn. Nevíme, kdy byl postaven, ale stál tu již v první polovině 17. století. V roce 1708 v něm mlynařil Frederik Wander (ze slavného rodu Wanderů – sklářů působících na Jablonecku). Pod mlýnem byla zřízena pila. Dříví se sem plavilo po Jizeře, k pile byl zbudován široký náhon. Pila i mlýn trpěli častými povodněmi. Například v 19. stoletím přišla velká voda v letech 1852, 1858, 1867, 1871, 1888, 1897. V naprosté většině případů přišla velká voda v měsíci srpnu. Povodeň v srpnu 1897 poničila mlýn tak, že již nebyl opraven. I pila utrpěla vážné škody. Tehdy ji provozoval Štěpán Plátek. teprve v roce 1903 koupil mlýn nový majitel panství W. Medinger a přebudoval jej na vodní elektrárnu. Tu pronajal svému šafáři Eduardu Faixovi. Pilu získal do pronájmu St. Pivrnec. Pila ani elektrárna ve Vranovém II. již nestojí, na ostrově odděleném od osady náhonem byl zbudován autokemp.
Oba břehy Jizery spojovala v minulosti dřevěná lávka, vždy po povodních obnovovaná. V roce 1871 nechali postavit společně tehdejší majitel panství Ludwig Oppenheimer a ředitelství drah dřevěný most. V roce 1890 byl postaven nový železný most, který po roce 1945 prošel generální opravou. Sloužil bezmála sto let, než jej v roce 1987 nahradil nynější betonový kolos, který vůbec nezapadá do půvabného maloskalského údolí.
Na křižovatce silnic do Turnova, Železného Brodu a Frýdštejna stojí od roku 1708 socha Panny Marie (Madony). Nechal ji postavit mlynář F. Wander. Na konci 19. století byla socha v tak špatném stavu, že ji nahradila nová. Tu krátce po rekonstrukci v roce 1997, přesně v noci z 28. na 29. srpna 2002 ukradli zloději. Teprve v průběhu roku 2010 se jí podařilo nahradit sochou novou.
Zajímavou stavbou je dále budova hotelu Kavka, postaveného manželi Kavkovými v roce 1939, nebo fungující Kino Androvna.
Jména obětí 1. sv. války najdeme na pamětní desce ve vzdálených Ondříkovicích.
Po válce (té poslední) došlo k významnému stavebnímu rozvoji obce.
V roce 1891 zde společně s osadami Křížky a Záborčí v 57 domech žilo 293 obyvatel, v roce 2001 zde v 79 domech žilo 185 obyvatel.

Vranové II. v literatuře:
Průvodce Českým rájem II. díl – Josef Zdenko Prýl 1898
Krajem skla a bižuterie – Jana Scheybalová, Josef Václav Scheybal 1998
Boučkův statek, ze starých letopisů… - Jarmila Votavová 1988

© 2011 Michal Vrbata
Vranové II.

Vranové II.

1109030060up.jpg

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one