face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Štěrbovina, Stirbon
Po roce 1945, tedy po odsunu německého obyvatelstva osada zanikla.
Její původní název je český , zřejmě pojmenována po krajinném tvaru, tedy zdejších strmých "roklí" spadajících do údolí Mohelky. Při pozdější germanizaci byl přijat úřední název Stirbon.
Jedna z roklí, ta nejvýraznější získala jméno Modrloch (Mordová rokle), v její dolní části nad železniční tratí můžeme navštívit starý melafyrový lom.
Dle dostupných informací měla osada okolo roku 1869 deset domů a asi 59 obyvatel, v roce 1900 již 11 domů a 44 obyvetele a v roce 1921 devět domů a 24 obyvatele. K osadě patřil také mlýn na levém břehu Mohelky. Mlýn byl postaven pravděpodobně v roce 1789. Říkalo se mu také Pelíkovický mlýn (Štěrbovina byla součástí obce Pelíkovice), Horský mlýn, Höhenmühle, ale známý byl jako Linkův mlýn.
Linkovi si mlýn pronajali v roce 1906 od hodkovického továrníka Blaschka. V roce 1936 jej odkoupili a mlynařili v něm do roku 1972. K demolici budovy mlýna (a nedalekého strážního domku na železnici, který sloužil k rekreačním účelům) došlo v roce 1996 v souvislosti s budováním rychlostní komunikace.
Dnes je celý prostor bývalé osady zarostlý lesem, jak náletovými dřevinami, tak - zvláště po roce 1980 plánovanou výsadbou. Zachovalo se zde pouze několik rozvalených zbytků stavení (asi 6) a pár ovocných stromů. Nad bývalým mlýnem můžeme najít pozůstatky náhonů.
©Michal Vrbata
Roubenka ve stráni
Roubenka ve stráni
Račte vstoupit
Račte vstoupit
DSCN4957up.jpg
Štěrbovina od Buřína
Štěrbovina od Buřína
Štěrbovina - pohled od Hodkovické části Šímovna (A. Frinta - Hodkovice n.M.)
Štěrbovina - pohled od Hodkovické části Šímovna (A. Frinta - Hodkovice n.M.)

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one