face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Rydvaltice, Rydwalticze, Rydlaltitz
Osada na jižním úpatí Bienertova vrchu je dodnes relativně zachovalá. Dříve spaala rychtou pod sousední Pelíkovice, dnes pod OÚ v Rychnově u Jbc. Stojí tu dvanáct stavení, dokonce i bývalá dvoutřídní škola, která sloužila v druhé polovině 20. století nymburským dětem jako pionýrský tábor a z níž je dnes výrobní objekt (truhlárna). V roce 1890 zde stálo 10 domů a v nich žilo 58 obyvatel německé a 2 české národnosti. Nízké zelené stavení u silnice do Hodkovic je myslivecká klubovna, která byla upravena z někdejší hasičské zbrojnice. U rozcestí při hlavní silnici pramení Kraušenský potok (Krauschen Bach), sloužící pro místní jako zdroj pitné vody. Zděné stavení na druhé straně silnice je bývalá rydvaltická hospoda. Fungovala jako hospoda U Trdlů ještě v 70. letech 20. století, dnes je to rekreační objekt.
V rozvalinách jsou asi 3 domy. Uvažuje se o výstavbě „Holandské vesničky“ v prostorech za bývalou školou.
Za okrajem obce stojí u silnice Boží muka (14. sv. pomocníků) a kousek dále na sousedním vršku křížek junáka Antonína Sedláčka (1918-1943).
Rydvaltice, uprostřed bývalá škola
Rydvaltice, uprostřed bývalá škola
Někdejší hospoda v Rydvalticích
Někdejší hospoda v Rydvalticích
Zimní pohled
Zimní pohled

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one