face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Protivná, Protivna, Protivné, Protiwen
Osada jižně nad Mukařovem, ke kterému patří, byla vysazena na pramenech potoka na severovýchodním svahu vrchu Vyniklova proti (naproti) "mateřské" vsi Mukařovu. Vedla tudy cesta z Malé Skály a Sněhova na Klíčnov a dále do Rychnova, stará cesta do Mukařova a dále přes Dalešice do Jablonce n.N. vedla nedaleko pod osadou (dráha).
V roce 1608 zde žili 2 osadníci. Pro svou nepříznivou, stinnou polohu nenabyla osada nikdy na velikosti. Dodnes zde stojí 5 domů, šesté stavení blíže ke sněhovskému hřbitovu nese název "Hamburk". Nad silnicí ve směru na Filka vyrostla zahrádkářská kolonie, lokalita několika domů u odbočky silnice do Mukařova se jmenuje Ostrov (Na ostrově). U silnice stojí zastávka autobusové linky Turnov - Malá Skála - Jablonec n.N., naproti nejspodnějšímu stavení najdeme malou hasičskou nádrž.
Od Mukařova je osada oddělena lesíkem Na hádce (Hádka), lokalita Vrcha, to jsou dnes již většinou druhotně zalesněné louky nad osadou.
DSCN0525.jpg

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one