face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Pelíkovice, Pelíkowicze, Pelkowitz
Kdysi velká obec, pod kterou spadaly též Radoňovice, Rydvaltice, Štěrbovina, Jestřabí a část Svatého Kříže měla v roce 1890 na 55 domů a 285 obyvatel, o deset let později 53 domů a 293 obyvatel, dnes má spolu s Rydvalticemi pouhých pět stálých obyvatel (2007). Stojí zde asi 18 stavení, většinou rekreačních, rozpadající se kravín.
V obci je zachována malá kaple, zřízená roku 1793 rodinou Hofrichtrů (nepřístupná), Ulrichův kříž ( zvaný též vozkův) v dolní části obce z roku 1780 , má připomínat nehodu vozky svážejícího dlouhé dříví, dále Hofrichtrův kříž z roku 1781 při silnici do Rychnova, který má připomínat místo smrti onoho vozky, zemřelého zde údajně při převozu do Rychnova a také Boží muka (sloup sv. Rodiny) postavený kolem roku 1800 na rozcestí nade vsí. Zajímavá stará roubená stodola stojí pod silnicí ve střední části obce. Dnes součást města Rychnov u Jbc.
Pohled na obě části Pelíkovic z okraje Rydvaltic
Pohled na obě části Pelíkovic z okraje Rydvaltic
Horní část Pelíkovic
Horní část Pelíkovic
Pelíkovice z Bienertova vrchu
Pelíkovice z Bienertova vrchu
Dolní část Pelíkovic
Dolní část Pelíkovic
Pelíkovice

Pelíkovice

Seník

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one