face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Mohelka
Osada Mohelka, resp. jednotlivá její stavení spadala do několika sousedních obcí. Nejznámějším objektem tu byl tzv. Rádelský mlýn (Radlermühle). Částečně zděná a částečně roubená stavba (v roce 1843) byla umístěna na pravém břehu Mohelky, těsně před jejím soutokem s Jeřmanickým potokem. Nad mlýnem, u cesty do Rádla stávala socha sv. Jana Nepomuckého, o něco dále ještě jedno roubené stavení. Tato stará cesta je výše v lese dodnes patrná.
Na snímku vidíme dnes již zaniklou část osady, vpravo právě demolované stavení na „jeřmanické“ straně (č.p. 64 – známá hospoda U Medvídka), již zbořený mlýn stával na snímku uprostřed dole.
Hostinec U vinného hroznu, v pozadí Rádelský mlýn
Hostinec U vinného hroznu, v pozadí Rádelský mlýn
V popředí stával mlýn
V popředí stával mlýn
Pelíkovická strana
Část osady Mohelka ležela na levém břehu stejnojmenné říčky. Proti Rádelskému mlýnu stála č.p. 38 a 39, poněkud níže po proudu pak č.p. 37 odstraněné při stavbě železnice v roce 1858.
Stavení č.p. a zaniklo pravděpodobně po skončení 2. sv. války, č.p. 39 teprve po roce 2000 při zkapacitnění silnice I/35 na R35. Na prvním snímku vidíme stavení č.p.39 už s opěrnou zdí budované mimoúrovňové křižovatky. Na druhém snímku je totéž stavení (č.p. 38 stávalo v popředí). Za zmínku stojí v pozadí pod lesem za opěrnou zdí patrná stará silnice na Jablonec.
Pelíkovická strana
Pelíkovická strana
Radlermühle 3.jpg
Jeřmanická strana
Nejvíce stavení stávalo na straně Jeřmanické. Kromě roubené hospody č.p.64 (později U Medvídka) také roubené č.p.63, níže potom zděné č.p.60 a 61. Stál zde také zděný mlýn č.p.62 (Fockemühle?). Na pravém břehu Jeřmanického potoka dodnes stojí skupina budov, v roce 1843 nesla č.p. 65, 66, 67.
Appeltův mlýn
Appeltův mlýn
U Medvídka - krátce před demolicí
U Medvídka - krátce před demolicí
Stará silnice
Stará silnice
Novou komunikaci budovala polská firma Budimex
Novou komunikaci budovala polská firma Budimex

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one