face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Malá Skála, Kleinskal

Obec a letovisko rozkládající se na obou březích řeky Jizery. Název Malá Skála, německy Kleinskal se původně vztahoval na samotný areál zámku, tedy budovy zámku, zámecký pivovar, hostinec, hospodářský dvůr, cihelnu několik málo obytných stavení.
Zámek byl patrně založen na místě starší tvrze v 1. polovině 16. století . Objekt starého zámku, nazývaný rentamt a kde se v roce 7.9.1901 narodila spisovatelka Jarmila Glazarová, stojí v areálu zámku dodnes (budova s věžičkou vlevo za branou). Současná zámecká budova prošla v průběhu doby několika přestavbami, připomeňme např. tu v roce 1869 za pána Ludvíka Oppenheimera, kdy byla mimo jiné zrušena původní kaple umístěná přímo v zámku a místo ní postavena nová před zámkem (kaple sv. Vavřince).
V letech 1816 – 17 nechal tehdejší majitel panství F. Z. Römisch postavit pod zámkem první maloskalskou školu. Původně přízemní stavení do kterého docházelo na 200 dětí ze širokého okolí sloužilo svému účelu do roku 1957, kdy byla otevřena nová škola na protějším břehu Jizery. potom budovu využívaly Státní lesy, na konci 80. a počátku 90. let 20. století ji pamatuji, stejně jako nedalekou kapli opuštěnou a zchátralou. Její záchranou byl projekt na vybudování domu s pečovatelskou službou, který se uskutečnil v roce 1997.
Zámecký pivovar i hospodářský dvůr stojí do dnešních dnů, z nedaleké cihelny se však nic nedochovalo.
Celé okolí zámku bylo za Römische a později také Oppenheimera upraveno v rozlehlý park, jehož skromné pozůstatky se dochovaly dodnes (nejlépe zřejmě v okolí domu s pečovatelskou službou). Místní parkové úpravy jsou mimo jiné také dílem známého krajinného zahradníka Eduarda Petzolda.

Teprve v roce 1953 dochází k administrativnímu spojení osad v údolí do jedné obce pojmenované Malá Skála, ke které jsou připojeny další vesnice z okolí (Bobov, Mukařov, Sněhov, Záborčí). Obecní úřad byl zřízen nejprve v budově rentamtu na zámku, v roce 1962 byl postaven nový objekt obecního úřadu (obecní národní výbor) a hasičské zbrojnice ve Vranovém I., v této části najdeme také železniční stanici z roku 1873 (původní zastávka, jejíž budova dodnes stojí byla postavena v roce 1858), Boučkův statek, kapli z roku 1879, hotel Malá Skála (původní objekt z roku 1906), hřbitov (1900), poštu (1927), sokolovnu (1932), základní školu (1957), dále mateřskou školu, zdravotní středisko (1972), samoobsluhu (1958), čistírnu odpadních vod (2001), žlutou plovárnu (1998), stáčírnu balené pramenité vody … .
V části Vranové II. najdeme např. autokemp Ostrov (1976), kino Androvna, v.d. Znak, nebo hotel Kavka (1939), v části Labe např. pizzerii, čerpací stanici pohonných hmot (1997), centrální parkoviště, fotbalové hřiště a v části Malá Skála výše popisované objekty ke kterým mohu připojit např., panský hřbitůvek(1813).

V obci působí také řady spolků: automotoklub Malá Skála, myslivecké sdružení Český ráj, Český rybářský svaz, Český svaz včelařů, o. s. Hmoždíř N 91, sbor dobrovolných hasičů, o. s. MA-SKA – Maloskalsko, tělocvičná jednota Sokol, tělovýchovná jednota Sokol.
Koná se zde několik významných kulturních a sportovních akcí: Maloskalský jarmark, Maloskalská noc (dříve Benátská noc), Rally Bohemia, Maloskalský drak apod.

Na Malé Skále dlouhodobě probíhá rozvoj tzv. měkké turistiky, tedy aktivit šetrných k přírodě. Svým umístěním a výchozím bodem k takovým cílům jako jsou Suché skály, Besedické skály, Vranovský hřeben se zříceninami hradů Vranova (Pantheonu) a Frýdštejna, Kopanina, Besedické skály s Drábovnou, zřícenina hradu Zbirohy a mnoho dalších, i s místními cíly jako Boučkův statek či Žlutá plovárna můžeme zase, nebo spíše stále Malou Skálu nazývat „perlou Českého ráje“.

© Michal Vrbata 2013
Zámek

Zámek

V pozadí rentamt - místo narození M. Glazarové
Kaple

Kaple

sv. Vavřince
Pivovar

Pivovar

Budova někdejšího panského pivovaru
Škola

Škola

Budova bývalé školy pod zámkem, dnes domov pro seniory
Škola

Škola

Moderní areál školy
Malá Skála

Malá Skála

Pohled na řeku a Vranové I. (za řekou) a Vranové II.
Nábřeží

Nábřeží

Žlutá plovárna

Žlutá plovárna

Kemp Ostrov

Kemp Ostrov

Malá Skála

Malá Skála

Historický pohled
Malá Skála

Malá Skála

Pohled od Kopaniny

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one