face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Líšný

Líšný

Líšný, Lescne, Líštné, Lischney

Obec, která je prvně připomínaná roku 1382, se rozkládá severovýchodně od Malé Skály v hlubokém údolí Jizery na obou jejích březích. Jméno měla získat od leštin vrbových a lískových. Byť je dnes hlavní část vesnice na levém břehu řeky, původní osadníci se usadili na pravém břehu (Líšný I., Záblatsko), v roce 1425 získává ves od turnovských dominikánů panství Vranovské a později Skalské (od roku 1456), resp. Maloskalské.
Léta páně 1608 žilo v Líšném 8 poplatníků patřících pod rychtu v Labi (Laabu). V roce 1615 získává část na levém břehu (Líšný II.) panství Hrubý Rohozec. V té době stálo v nedaleké osadě Libentiny (Lybentýn), dnes části Líšného 6 domů.
Líšný má bohatou průmyslovou historii, na Jizeře nad vsí stával železný hamr a na Širokém vápenná pec, po zrušení hamru byl na jeho místě vybudován mlýn s rybníkem. Rybník byl zřejmě po povodni zrušen v roce 1774. Kolem roku 1870 mlynář Bartoš starý mlýn prodal a nový postavil ve Splzově. Na jeho místě byla roku 1874 postavena papírna. Když ta v roce 1901 vyhořela, koupil spáleniště továrník Menšík z Černého Dolu a postavil zde o dva roky později přádelnu. Tzv. Menšíkova textilka byla po válce znárodněna a od roku 1956 v továrně zahajuje provoz národní podnik ŽBS s produkcí bižuterie a později i svítidel. Ve sklářské produkci po privatizaci pokračovala firma Liglass a.s., dnes působí v areálu několik obchodních firem.

Oba břehy spojovala nejprve dřevěná lávka, první dřevěný most byl postaven v roce 1875. Velká voda však mosty téměř pravidelně odnášela (1887, 1897). Ten dnešní ocelový stojí od roku 1987.
První vlak projel jizerským údolím 1. prosince 1858, ale na zdejší zastávce poprvé zastavil teprve 1. června 1924. Nedaleký líšeňský tunel měří na délku 424m.
Zdejší dvoutřídní škola stojí od roku 1896 a řídícím učitelem se stal Jan Nálevka, druhým učitelem Alois Krouza. Dnes v budově sídlí obecní úřad a knihovna.
Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1882.
Tělocvičná jednota Sokol byla v obci založena roku 1897, od roku 1930 mají místní svoji Sokolovnu.
Elektrifikace obce byla zahájena v roce 1925, kdy bylo zřízeno 9 lamp veřejného osvětlení.
Své samostatnosti se obec dočkala 14. Prosince 1927, tehdy bylo zvoleno první zastupitelstvo obce Líšný.
V roce 1860 zde žilo 316 obyvatel, v roce 1900 to bylo 467 obyvatel, v roce 1930 již 705 obyvatel, v roce 1970 pak 418 obyvatel, v roce 2001 jen 244 obyvatelé, v roce 2016 jsou to 263 obyvatelé.
Obec je rozptýlena po obou březích Jizery, ale především ve stráních vlevo nad řekou v částech Líšný I. a II., Chocholouš, Libentiny, Mezivodí, Ve Zdůlni, Vršek, Záblatsko, Závrší.

Z památek v obci lze jmenovat:
Kaple sv. Jana Nepomuckého na Závrší vysvěcenou v roce 1777, kterou nechal postavit Jan Vyhlídko.
Kříž Kalvárie z roku 1807 od kameníka Jana Hlaváče ze Sestroňovic a sochaře Lederera z Prahy nedaleko vlakové zastávky.
Kříž Josefa a Antonína Novotných z roku 1842 v Líšném I.
Pomník obětem 1. Sv. války na místním hřbitově. (Původně s bustou T. G. Masaryka, která byla záměrně zničena přímo na MVN v roce 1954).

Pro cykloturisty byla v roce 2014 zprovozněna část cyklotrasy Greenway Jizera ve směru na Malou Skálu, v opačném směru do Železného Brodu je nyní ve fázi přípravy.
Pro pěší turisty je Líšný východiskem na Suché skály, na Kozákov, nebo cestou podél Jizery do Železného Brodu.
Asi nejznámější událostí v obci jsou tradiční Líšeňské pochody Českým rájem.

© Michal Vrbata
Líšný

Líšný

Pohled k zámku na Malé Skále
Líšný

Líšný

Pohled na "Sněhovskou stranu"
Škola

Škola

Dnes obecní úřad a knihovna
Sokolovna

Sokolovna

Závrší

Závrší

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Továrna

Továrna

Chátrající areál, v popředí chátrající hřiště

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one