face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Liščí Jáma, Fuchsbresche

Osada západně od Rychnova u Jbc (dnes jeho částí) byla před stavbou železnice a výstavbou cihelny od něho oddělena Pláňským lesem.
Liščina (jak je místními osada nazývána) byla založena německými osadníky v 17. století, ještě v první polovině 19. století známá jako osada zlodějů a násilníků. Její název pochází údajně od množství pastí na lišky, kterých v oblasti bylo velké množství (nebo od množství liščích nor?).
Je docela možné, že v těchto místech stávala starší česká ves Blana, připomínaná naposledy v roce 1592 (Blana – staročeský název pro podmáčené louky). Po této staré české osadě zůstal název Blanský les (německy Blanerwald), dnes Pláňský les, pro jehož podmáčenou, jihozápadní část se dochoval název Blana.
Osadu dnes od Rychnova odděluje železniční trať se stanicí, v areálu bývalé cihelny stojí provozovna fa. Silnice LK (správa a údržba silnic) a dřevovýroba.
Nedaleko Liščiny v Pláňském lese leží bývalé (staré) rychnovské koupaliště (Moorbad), dnes využíváno pro rybářské účely.
V Liščí Jámě se v posledním desetiletí začalo opět s výstavbou rodinných domků. Vede tudy modře značená cesta z Rychnova u Jbc na Kopaninu. Najdeme tu několik zachovaných roubených stavení.

© Michal Vrbata
Liščí Jáma
Liščí Jáma
Na okraji Pláňského lesa
Na okraji Pláňského lesa
Roubenka
Roubenka

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one