face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Kopanina, Kopain

V tomto prostoru nejvýše položená ves je prvně připomínaná roku 1615. Svého času bývala rozdělena mezi tři panství a to Svijany, Dub a Skály. Kolem roku 1850 zde stálo 14 domů. V té době zde, při důležité komunikaci z Pojizeří do Jablonce vládl čilý obchod se zeleninou. Z Pojizeří, tedy z Jenišovic, Přepeř, nebo Příšovic sem každý den přicházely košařky se zbožím a od Jablonce si sem pro něj jezdili trhovci.
Bývala zde v jedné z chalup i škola a to po roce 1820.
Osada spadající dnes pod OÚ v Pulečném dnes čítá 12 stavení, z toho asi 5 trvale obydlených, dále restauraci (Myslivecká chata je toho času uzavřena) a dnes již rozpadlou dřevěnou zvoničku z roku 17…
Nejznámější zdejší stavbou je ale rozhledna Kopanina, která byla postavena turnovským odborem KČT v roce 1894. Rozhledna nesla v průběhu doby několik jmen, nejprve po otevření byla nazvána Pacltovou věží (po turnovském rodákovi a cestovateli Čeňku Pacltovi), po připojení do tzv. Sudet se změnila v Konrad höhe (po někdejším rychnovském obyvateli a nacistickém funkcionáři Konrádu Henleinovi) a dnes je to prostě Kopanina, byť v souvislosti s otevřením naučné stezky manželů Scheybalových vidíme snahu k návratu k původnímu názvu věže.

© Michal Vrbata 2013
Myslivecká ch.

Myslivecká ch.

Smutný pohled na opuštěnou budovu - přežije?
Kopanina

Kopanina

Kopanina

Kopanina

Při staré silnici
Kopanina

Kopanina

Stav v polovině 20. století na kresbě od J. V. Scheybala

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one