face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Končiny, Končina
Název lokality a později osady pochází z dob, kdy byl v Mukařově založen poplužní dvůr (1660) a severní pozemky dvora zde, na hranicích Svijanského panství končili. Později byla hranice panství přeměněna na hranici katastrální a později dokonce na hranici protektorátní.
V době fungování mukařovského poplužního dvora nechal hrabě Albrecht Maxmilian Desfours v Končinách zřídit mlýn. Ten však byl kolem roku 1710 zrušen pro nedostatek vody.
Les "V Končinách" - v roce 1825 zde byla postavena panská myslivna. Postupně sem byli dosazeni myslivci: roku 1825 Frant. Jäckel, roku 1839 Josef Hanzák a v roce 1850 Václav Čeněk z Wartenberka. Dřevěná myslivna vyhořela v roce 1880 a již nebyla obnovena. Lokalita je dnes nazývána "U fořtovny".
Nedaleko odtud, na levém břehu Želečského potoka stával mlýn. Snad to byl ten původní z období poplužního dvora. Později byl znám jako mlýn Habrův. Dle pověsti byl mlýn známý především díky mlynářově pyšné ženě. Po její smrti začalo v mlýně strašit a když potom mlýn vyhořel a strašilo tu dál, již nebyl obnoven. Zachoval se dobře znatelný (suchý) vodní náhon. Lokalita zvána "U habrovnice" (U habrovny). Další mlýny, nevíme přesně kolik, stávaly níže po proudu, na soutoku Želečského potoka s Končinským lokalita zvána "V mlýništích" a možná také v Doleních Končinách, při cestě do Huntířova lokalita zvána "U lávky".
Na pravém břehu Želečského potoka, pár desítek metrů nad cestou do Huntířova najdeme pozůstatky skokanského můstu, kde místní sportovci skákali ještě v 50-tých letech 20. století.

© 2011 Michal Vrbata
Les V končinách
Les V končinách
U fořtovny - zde stávala panská myslivna
U fořtovny - zde stávala panská myslivna
Náhon někdejšího Habrova mlýna
Náhon někdejšího Habrova mlýna

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one