face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Bývalé č.p.2
Bývalé č.p.2
Zde stávala roubenka
Zde stávala roubenka
Střední část osady
Střední část osady
Javorník z Jestřabí
Javorník z Jestřabí
Jestřabí, Gestrzabi, Jesterschab
Původní název osady je český, zřejmě pojmenována po jestřábu - lze si spojit s čihařstvím, jež bylo jedním z mála možností obživy zdejších lidí. Při pozdější germanizaci byl přijat úřední název Jesteschab. Osada spadala správou k rychtě v Pelíkovicích. Stavení se táhla v úzkém pruhu na severních svazích Bienertova kopce, poněkud osamělé stavení Maschkovo stálo až za lesem u prvních chalup Svatého Kříže. V roce 1843 zde bylo osm roubených domů a jeden zděný (č.p.2). Dle dostupných informací měla osada okolo roku 1869 jedenáct domů a 71 obyvetele, v roce 1890 devět domů a 40 obyvatel a v roce 1921 sedm domů a 21 obyvatele.
Po druhé světové válce zde byl postaven zemědělský objekt, později zcela odstraněný (z té doby pochází pojmenování lokality "V pastvinách"). Dnes je část prostoru bývalé osady zarostlá náletovými dřevinami, střední část je změněna v pastvinu a pozůstatky domů zcela odstraněny, v nejzápadnější části je uměle vysazen les. Můžeme zde nalézt několik rozvalených stavení (asi 7) a pár chřadnoucích ovocných stromů.
© Michal Vrbata
Někdejší Maschkovo stavení
Někdejší Maschkovo stavení
Detail  zdi
Detail zdi

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one