face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Bobov, Bobow
Nevelká ves, kde končí silnice z blízkého Sněhova byla založena na jihovýchodním svahu vrchu Vyniklova (východní výběžek Kopaniny) u pramene bystřiny rychle spěchající prudkou strání do Vranského údolí.
V roce 1608 zde žilo 6 osadníků (ti měli povoleno užívat lesa Vransko za 10 korcí ovsa pro svou vrchnost). Ves měla v roce 1880 21 domů a 136 obyvatel, v roce 1898 23 domů a 128 obyvatel.
Na rozcestí ve středu vsi stojí kříž, nedaleko je malá hasičská nádrž, při cestě na Kopaninu stojí v zahradě posledního stavení socha kpt. Otakara Jaroše (zde nepůvodní), kamenitá políčka a louky v okolí vsi jsou postupně druhotně zalesňovány. Z vesnice a jejího okolí se otevírají krásné výhledy na Maloskalsko, Kozákov, Betlémské stěny a přes Turnovsko dále do kraje. V okolních hájích najdeme pozůstatky po dolování břidlice, jež se zde používala na podezdívky i zdi chalup a úpravy cest, při lesní cestě Dubským lesem na Frýdštejn mineme pozůstatky někdejšího skokanského můstku (s pamětní deskou u horní cesty).
Z Malé Skály stoupá vesnicí na Kopaninu zeleně značená turistická cesta.
Bobov

Bobov

Bobov

Bobov

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one