face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Vranské údolí
Výrazné zalesněné údolí zahlubující se od pravého břehu Jizery na Malé Skále do jihovýchodní strany Kopaniny. Protéká jím Dubský potok (též Labe, Laab) pramenící vysoko v osadě Kopanina. Na jižní straně jej ohraničuje úzký a strmý Vranovský hřeben, na straně severní stoupají vesměs zalesněné svahy k osadě Bobov. V dolní části se rozkládá kdysi samostatná osada Labe (Laab), dnes součást spojené Malé Skály. Na jejím horním konci stojí zrekonstruovaný areál Vacardova mlýna (již bez mlýnského zařízení), dříve jmenovaný jako mlýn Poddubský, Podvranský, nebo prostě Starý mlýn, o němž je první zmínka z roku 1714. Bývala zde také pila a brusírna. Více o Vacardovu mlýnu zde. Na kraji lesa se nade mlýnem rozléhaly až tři rybníky jejichž pozůstatky v lese dodnes vidíme (nejspodnější je dnes opět z části napuštěn), dobře patrné jsou hráze i náhony.
Zleva od Vranovského hřebene a dále mezi prvním a druhým rybníkem směrem k maloskalskému zámku vede někdejší stará formanská cesta údolím Jizery z Turnova do Bzí a dále k horám.
Na mnoha místech v údolí najdeme dodnes hraniční kameny, rozdělující les mezi panství Malá Skála a panství Český dub – odtud názvy Dubský les, Dubský potok, Poddubský mlýn) – viz heslo Dubský les.
Při značené cestě od maloskalského zámku přes Bobov na Kopaninu se na návrší zvaném Štemberk rozkládá malý lesní hřbitůvek založený v roce 1813 budovatelem zdejšího Pantheonu Fr. Zach. Römischem, který je tu, stejně jako jeho bratr a další zaměstnanci panství pochován. Naposledy zde byly v roce 1977 uloženy ostatky zdejší rodačky, spisovatelky Jarmily Glazarové.
Postupujeme-li údolní cestou proti proudu Dubského potoka, můžeme si všimnout v blízkosti vodojemu zarůstající lyžařské sjezdovky. Je již desítky let opuštěná, jako vlek zde sloužila obyčejná kotva. Svah tu byl opravdu strmý (vždyť se jmenovala Střecha), dnes bychom ji možná mohli označit jako černou sjezdovku. Horní konec vleku byl umístěn nad frýdštejnským Nadzámčím nedaleko hradu. Nyní se zde rozléhají tzv. Motýlí louky.
Dalším sportovištěm byl skokanský můstek, ve své době nejvyšší v Čechách, kam v dobách jeho největší slávy přicházelo na čtyři tisíce diváků. Nad cestou z Bobova na Frýdštejn je ve skalce poblíž pozůstatků můstku umístěna pamětní deska.
Na zalesněném severním svahu údolí se rozkládá lesní osada Vransko. K sedmi zapadlým stavením vede nejpřístupnější cesta od Sněhova. V údolí pod osadou byly ve druhé polovině 19. století činěny pokusy s dolováním uhlí. Avšak pro dosavadní nezralosť uhlí, bylo od dalšího dolování upuštěno.

Michal Vrbata © 2011

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one