face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Vranovský hřeben
Skalnatý pískovcový hřeben táhnoucí se od pravého břehu Jizery na Malé Skále k hradu Frýdštejnu. Je tvořen kvádrovými pískovci. Na největším skalním masívu byl ve 14. století vybudován hrad Vranov (Vranovské skály). Strmé jižní svahy hřebene se svažují do údolí Frýdštejnského potoka, severní do hlubokého Vranského údolí, jimž protéká Vranovský potok, zvaný někdy také Labe (Laab), na východní straně je zakončen břehem Jizery (na protějším břehu pokračuje masiv Suchých skal) a na západě jej ukončuje masiv Mandlové hory nad Frýdštejnem.
Hřeben je součástí tzv. Lužického zlomu, mohutné geologické poruchy procházející Lužickými horami a Ještědsko – Kozákovským hřbetem, jehož částí je i Kopaninský hřbet.
Po hřebeni vede červeně značená „Zlatá stezka Českého ráje“ (vhodná pouze pro pěší!), na jeho maloskalské části je umístěna řada pomníků a památníků rozlehlého Römischova Pantheonu.
1205270076up.jpg
Vranov-Pantheon

Vranov-Pantheon

Vranov-Pantheon

Vranov-Pantheon

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one