face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Raubířské skály, Rabenfels
Na okraji Hodkovic nad Mohelkou, na levém břehu Mohelky, přímo nad rychlostní silnicí do Liberce najdeme skalní stěnu, resp. skalní hřeben "Raubířských skal". Tyto skály jsou součástí přerušovaného skalního pásu kvádrových pískovců, táhnoucích se po jižním okraji Lužického zlomu od Tatobit na jihovýchodě po Proseč pod Ještědem na severozápadě, jehož součástí jsou například Suché skály, Vranovské skály (Pantheon), Bezděčínské skály, atd. Raubířské skály byli lidmi navštěvovány, a možná též obývány v dávné minulosti, o čemž svědčí prostorná jeskyně v nich se nalézající. Zde, jak je patrno z názvu skal sídlili v minulosti raubíři, neboli loupežníci.
Jednotlivé části skalní stěny mají pojmenovány horolezci. Od Mohelky tak postupně míjíme skály: Traťmistr (od samotného skalního hřebene oddělen železniční tratí), Stěny u jeskyně, Hlavní stěny, Zastrčená, Prostřední věž, Horní věž, Dvojhrbá věž a Poslední stěna. Ve skalách je patrné zvětrávání, skalní okno, „myší“ díra. V horní části se skály postupně ztrácí (další výstupy v oblasti Radoňovic).
V minulosti, než byla postavena rychlostní silnice u Hodkovic bylo toto místo často navštěvováno, nyní je hůře dostupné silničkou ke Kovošrotu.
Pohled ze skalního hřebene přes údolí Mohelky
Pohled ze skalního hřebene přes údolí Mohelky
Traťmistr
Traťmistr
Vstup do jeskyně
Vstup do jeskyně
V prostorné jeskyni
V prostorné jeskyni

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one