face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Radoňovické skály
Po Raubířských skalách je další skupinou skal kvádrových pískovců (ve směru západ – východ) na jižním okraji Kopaninského hřbetu skupina skal u Radoňovic. Nejvýznamější skály vystupují po obou březích Radoňovického potoka, při silnici stoupající z Hodkovic do Rychnova. Vlevo nad silnicí vystupuje masív Sluneční stěny. Skála je dobře patrná již z dálky svou jasně žlutou barvou v otevřeném průseku vedení vysokého napětí.
Napravo od silnice vystupuje přímo na břehu potoka Radoňovická stěna, nápadná a pohledově zajímavá skála. V lese výše nad touto skálou najdeme ještě jednu, která je vlastně pokračováním předchozí. Jmenuje se Strážce Radoňovic. Její vrchol tvoří nevelká, pro běžné turisty však nedostupná věžička.
Pás dalších stěn a věžiček pokračuje dále k východu, směrem ke známým Kvočnám.
Ve zdejších skalách najdeme mnoho cvičných cest pro začínající horo(skálo)lezce. Dobře viditelné jsou též pozůstatky po těžbě kamene na stavební účely. Také zde najdeme dva reliéfy (mimo jiné „vandalské“). Prvním z nich je nápis „A.U.1892“ neznámého původu a druhým nápis „NSZ / A 1817“ a vytesaný kříž, označující dávnou hranici mezi panstvími í Hrubý Rohozec a Český Dub.

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one