face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Kvočny, Guckel
Skupina tří skal kvádrového pískovce v jižním předpolí Kopaninského hřbetu severozápadně od Bezděčína, v pásu tzv. Bezděčínských skal. Jedná se o významný horolezecký terén (prvně se na špičatý vrchol Velké kvočny podařilo vylézt známému průkopníkovi horolezectví v oblasti Jizerských hor Rudolfu Kauschkovi v říjnu 1904). Skupina skal nesla dříve označení " Guckel" , tedy v místním nářečí Gockel = kohout. Dnes však máme z kohoutích skal, skály slepičí. Jejich názvy dnes jsou (od západu) Malá kvočna, Velká kvočna a Východní věž. V roce 1995 byly skály vyhlášeny za významný krajinný prvek VKP. Na jejich povrchu se nalézají zajímavé železité inkrustace a voštiny, blízké okolí porůstá borovo - březový háj s příměsí buku a smrku. V roce 2002 došlo na jižní straně Malé kvočny k významnému zřícení části skalní stěny.
Skály jsou součástí asi 4 km dlouhého hřebene druhohorních pískovců rozděleného na jednotlivé skalní oblasti koryty potoků (od západu: Kozí brada, Štéfanka, Raubířské skály, Radoňovické skály, Bezděčínské skály).
Kvočny

Kvočny

Pohled na bližší Velkou a vzdálenější Malou kvočnu z východní věže.
Kvočny

Kvočny

Vrcholová část Malé kvočny
Kvočny

Kvočny

Vrcholová část Velké kvočny
Kvočny

Kvočny

Vrcholová část Východní věže
Kvočny

Kvočny

Velká kvočna od západu
Kvočny

Kvočny

Malá kvočna

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one