face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Místopisný popis rozsahem nevelkého, ale co do množství zajímavostí bohatého území mezi Malou Skálou, Frýdštejnem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji.
popopo.jpg
Cihelna
Na sledovaném území byly cihelny nejméně dvě. Jedna v Hodkovicích n.M. za nádražím, kde přes její pozůstatky vede vlečka do průmyslového areálu. Druhá, o niž se míním zmínit, stávala nedaleko rychnovského nádraží.
V místech, kde dnes sídlí Krajská správa silnic Libereckého kraje (KSSLK) byla v roce 1909 postavena parní cihelna. Tehdy se to neobešlo bez protestů místních obyvatel, kteří se obávali zhoršení životního prostředí v důsledku vykácení části Pláňského lesa (Blaner Wald) a také kvůli likvidaci tehdejších cest v dané lokalitě. Nakonec podnikatel dostal povolení od samotného knížete Rohana a stavělo se. Zde vyráběné cihly se vyznačovaly vysokou kvalitou. I přesto cihelna ukončila provoz na počátku 2. sv. války. Na místě parní cihelny později vzniklo zázemí správy silnic, část dobývacího prostoru, kde býval např. plácek, hřiště pro děti, byla zavezena skládkou. Skládka byla později rekultivována, částečně zalesněna, částečně zde dnes sídlí dřevařská firma. Větší část prostoru, kde se těžila cihlářská hlína byla zalesněna již v polovině 20. století. Tam můžeme nalézt malé zarůstající rašelinné jezírko.
Na místě bývalé cihelny dnes sídlí údržba krajských silnic
Na místě bývalé cihelny dnes sídlí údržba krajských silnic

Poslední změny

  *** K O K A *** kopaninský kamelot *** aktuality *** události *** komentáře ***    
web: kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
email: drpalik.mistecko@atlas.cz
autor: © Michal Vrbata
Všechna práva vyhrazena
1302100073.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one